आइसिपीको जग्गा विवादलाई लिएर स्थानीयहरुद्वारा आन्दोलन शुरु

3

संतोष रन्जितकार
वीरगंज, १९ मंसिर ।
बिगतका दिन देखि विवाद चल्दै आएको वीरगंज को क्ष्ऋए जग्गा विवादलाई लिएर स्थानीयले आन्दोलन शुरु गरेका छन् ।
स्थानीयहरुले सुक्खा बन्दरगाह अगाडी वीरगंज–पोखरिया सडक अवरुद्ध गरी विहान ११ बजेदेखि देखी १ः३० बजेसम्म टायर बालेर प्रदर्शन गरेका हुन् । बन्दरगाह र एकीकृत जाँचचौकी बीचको रोक्का राखिएको ६२ बिघा जग्गाको फुकुवा गर्नु पर्ने अथवा उचित मुआब्जा दिनु पर्ने माग राख्दै स्थानिय जग्गा धनीले प्रदर्शन गरेका थिए ।

वीरगंज ड्राइपोर्ट बस्ती अतिक्रमण विरुद्धको संघर्ष समितिको आयोजनामा भएको प्रदर्शनका कारण लामो तथा सानो दुरीको चल्ने सम्पूर्ण सवारी साधनहरु २ घण्टासम्म अवरुद्ध भएको थियो । सो क्षेत्रको प्रति कठ्ठा जग्गाको न्यूनतम २४ लाख देखि अधिकतम ६७ लाख रुपैयाँ सम्म मुआब्जा दिने निर्णय सार्वजनिक भएपछि संघर्ष समितिले थप आन्दोलनको कार्यक्रम घोषण गर्दै बाटो नै अवरुद्ध गरी प्रदर्शनमा उत्रेको हो । रोक्का राखिएको जग्गा प्रति धुर ५ लाख देखी १५ लाख सम्म बिक्री हुने गरे तापनि प्रति कठ्ठा २४ लाख देखी ६७ लाख सम्म मुअब्जा दने निर्णय आफुहरुलाई मान्य नभएको संघर्ष समितिका संयोजक अमिका प्रसाद पटेलले बताए । उनले भने हामी पहिला देखी नै रोक्का राखिएको जग्गा फुकुवाको मांग राख्दै आन्दोलन गर्दै आएका थियौं तर एक्कासी हामीलाई थाहै नदिईकन मुअब्जा निर्धारण गरिएको संचार माध्यमबाट थाहा पाएपछि हामी थप आन्दोलनको कार्यक्रमलाई अगाडी बढाएका हौं, उचित मुआब्जाको निकास वा पुनर्वासको व्यवस्था नभएसम्म हाम्रो आन्दोलन जारी रहनेछ ।
भोली शुक्रबार फेरी ११ बजे देखी २ बजे सम्म सडक अवरोध गर्ने संघर्ष समितिको आन्दोलनको कार्यक्रम रहेको छ । रोक्का राखिएको जग्गामा २ सय ९७ वटा घरहरु पनि रहेको संघर्ष समितिले जनाएको छ । सो जग्गामा बन्दरगाह बिस्तार गर्ने नेपाल सरकारको योजना रहेको छ ।
तीन वर्षदेखि रोक्का राखिएको जग्गा फुकुवा तथा मुआब्जा वितरण हुन नसक्दा गाउँलेहरूले घरजग्गाको कारोबार तथा वित्तीय कारोबार समेत गर्न पाएका छैनन् ।