Home विचार प्लास्टिक प्रदूषण नियन्त्रणमा ध्यान केन्द्रित गर्दै ५५औँ पृथ्वी दिवस मनाइदैं

प्लास्टिक प्रदूषण नियन्त्रणमा ध्यान केन्द्रित गर्दै ५५औँ पृथ्वी दिवस मनाइदैं

by Ankushdaily
46 views

आकाश चौहान,

५५औँ वार्षिक पृथ्वी दिवस ‘प्लैनेट बनाम प्लास्टिक’ भन्ने नाराका साथ प्लास्टिक प्रदूषण विरुद्ध लड्न नयाँ फोकसका साथ विश्वभर मनाइँदैछ ।

सन् १९७० मा १९३ सहभागी देशहरूको साथ सुरु भएको, पृथ्वी दिवसले वातावरणीय समस्याहरूलाई दबाब दिने बारे चेतना जगाउने क्रममा वातावरणको संरक्षण र संरक्षण गर्ने हाम्रो कर्तव्यको सम्झनाको रूपमा कार्य गर्दैछ ।

यस वर्षको विषयवस्तुले हाम्रो ग्रहलाई निम्त्याउने प्लास्टिक प्रदूषणको डरलाग्दो स्तरलाई सम्बोधन गर्न तत्काल आवश्यकतालाई जोड दिन्छ। हाल, मानवले वार्षिक रूपमा ३५० मिलियन मेट्रिक टन भन्दा बढी प्लास्टिक फोहोर उत्पादन गर्दछ, यदि वर्तमान नीतिहरू अपरिवर्तित रह्यो भने यो संख्या सन २०५० सम्ममा एक अर्ब मेट्रिक टनमा बढ्न सक्ने अनुमानहरू छन् ।

यो अथक प्लास्टिक उत्पादनले महत्त्वपूर्ण खतरा खडा गरेको छ, प्रत्येक वर्ष १९-२३ मिलियन टन प्लास्टिकजन्य फोहोर जलीय पारिस्थितिक प्रणालीमा चुहावट हुन्छ, ताल, नदीहरू, र महासागर वातावरणीय, सामाजिक, आर्थिक र स्वास्थ्य जोखिमहरू प्लास्टिक प्रदूषणसँग सम्बन्धित अन्य वातावरणीय तनावहरू जस्तै जलवायु परिवर्तन, इकोसिस्टम ह्रास, र स्रोतको ह्राससँगै मूल्याङ्कन गरिनुपर्छ। विश्वव्यापी प्लास्टिक उत्पादन प्रति वर्ष लगभग ४०० मिलियन टन बढेको भए तापनि, केवल १२ % जलाइएको छ, र केवल ९ % पुन: प्रयोग गरिन्छ, जसको बहुमत हाम्रो महासागर सहित ल्यान्डफिल वा वातावरणमा समाप्त हुन्छ।

वैज्ञानिक भविष्यवाणीहरूले भविष्यको डरलाग्दो चित्र चित्रण गर्दछ, २०५० सम्ममा महासागरहरूमा प्लास्टिकको संख्यामा माछाहरू भन्दा बढी हुने अपेक्षा गरिएको छ। सगरमाथाको उचाइदेखि मारियाना ट्रेन्चको गहिराइसम्म, प्लास्टिक प्रदूषणले पृथ्वीको हरेक कुनामा फैलिएको छ।

प्लास्टिक निर्यातमा जर्मनी विश्वको अग्रस्थानमा छ भने नेदरल्यान्ड्स, जापान, बेलायत र संयुक्त राज्य अमेरिका जस्ता देशहरू पछि छन्। विडम्बनाको कुरा के छ भने, यी विकसित राष्ट्रहरू प्रायः वातावरणीय सम्मेलन र पहलहरूको अग्रभागमा, प्लास्टिक प्रदूषणमा सबैभन्दा ठूलो योगदानकर्ताहरूमध्ये छन्। न्युजिल्यान्डले सबै प्लास्टिक उत्पादनमा प्रतिबन्ध लगाउने पहिलो देश बनेर साहसी कदम चालेको छ, अरूले पछ्याउनको लागि एउटा उदाहरण कायम गरेको छ।

यद्यपि, त्यस्ता नियमहरूको कार्यान्वयन चुनौतीपूर्ण रहेको छ, जसको प्रमाण नेपालले २०२१ मा प्लास्टिकको झोलामा प्रतिबन्ध घोषणा गरे पनि त्यसलाई लागू गर्न संघर्ष गरिरहेको छ। नेपालले दैनिक २.७ टन प्लास्टिक फोहोर उत्पादन गर्छ, जुन कुल शहरी फोहोरको १६% हो। एक अंश पुर्नवीनीकरण भइरहेको छ।

अवस्था विशेष गरी नेपालको वीरगन्जमा डरलाग्दो छ, जहाँ कानूनको ढिलो कार्यान्वयन र अपर्याप्त सचेतना अभियानहरूले व्यापक प्लास्टिकको प्रयोग र प्रदूषणमा योगदान पुर्‍याउँछ । रमणीय सिर्सिया नदीले सामुद्रिक जीवनको संख्या भन्दा बढी प्लास्टिकको फोहोरले निसासिएको डरलाग्दो अनुस्मारकको रूपमा काम गर्दछ।

वातावरणीय ह्रास बाहेक, प्लास्टिक प्रदूषणले हृदय रोग, स्ट्रोक, फोक्सोको क्यान्सर, र मधुमेह लगायतका गम्भीर स्वास्थ्य जोखिमहरू निम्त्याउँछ।यस पृथ्वी दिवसमा, हामीले हाम्रो ग्रह मनाउने क्रममा, हामी पनि प्लास्टिक प्रदूषण विरुद्ध लड्न र भावी पुस्ताहरूका लागि वातावरण संरक्षण गर्न आफूलाई पुन: प्रतिबद्ध गरौं। याद गर्नुहोस्, प्लास्टिक प्रदूषण विरुद्धको लडाईमा हरेक कार्यको गणना हुन्छ।

पृथ्वी दिवसको शुभकामना !

सम्बन्धित पोस्टहरू

नेपाली भाषाको यो पोर्टलले समाचार, विचार, मनोरञ्जन, खेल, विश्व, सुचना प्रविधि, भिडियो तथा जीवनका विभिन्न आयामका समाचार र विश्लेषणलाई यसले समेट्छ।

हाम्रो टिम

ताजा खबर

@2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by Ads Bee Media Pvt. Ltd.